انواع چسب و کاربرد آنها

انواع چسب و کاربرد آنها

چسب ها را میتوان از لحاظ مختلف دسته بندی کرد .

در دنیا به طور معمول چسب ها با توجه به روش چسبندگی سازماندهی می شوند. سپس اینها به درون چسبهای واکنش دهنده و غیر واکنش دهنده سازماندهی می شوند ، که به این مسئله مربوط می شود که آیا چسب به منظور سخت شدن واکنش شیمیایی نشان می دهد یا نه از طرف دیگر ، آنها می توانند به لحاظ اینکه منشاء طبیعی دارند یا مصنوعی دارند ، سازماندهی شوند.

دو نوع چسب وجود دارد که با خشک شدن سخت می شوند: چسب های مبتنی بر حلال و چسب های پلیمری ، که به عنوان چسب امولسیون نیز شناخته می شوند. چسب های مبتنی بر حلال ترکیبی از مواد تشکیل دهنده (معمولاً پلیمرها) هستند که در یک حلال حل می شوند. هرچه حلال تبخیر شود ، چسب سخت می شود.

چسب های پلیمری شیری رنگ یا سفیدرنگ هستند که اغلب بر اساس پلی وینیل استات (PVAc) انجام هستند. آنها در صنایع چوب و بسته بندی بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین برای پارچه ها و اجزای سازنده پارچه و در محصولات مهندسی شده مانند سیم پیچ بلندگو استفاده می شود.

نوع دیگری از چسب ها چسب های حساس به فشار میباشد . طراحی اینگونه از چسب ها به نوعی است که زمانی که تحت فشار قرار میگرند واکنش شیمایی صورت میگیرد هنگامی که چسب بین دو متریال قرار میگیرد تحت فشارنیروهای برهم کنش های مولکولی ، مانند نیروهای وان در والسی ، در پیوند درگیر می شوند و به استحکام نهایی آن کمک می کنند.

نمونه هایی از کاربردهای دائمی چسب های حساسس به فشارشامل برچسب های ایمنی برای تجهیزات برق ، نوار فویل برای کار مجرای HVAC و مونتاژ داخلی خودرو است. برخی از چسب های دائمی با کارایی بالا مقادیر چسبندگی بالایی دارند و می توانند کیلوگرم وزن در هر سانتی متر مربع از منطقه تماس را پشتیبانی کنند ، حتی در دماهای بالا.

نوع دیگری از چسب های حساس به فشار چسب های قابل جابجایی میباشد که برای ایجاد پیوند موقت طراحی شده اند و در حالت ایده آل می توانند بعد از ماهها یا سالها بدون اینکه اثرچسبنده باقی بمانند ، برداشته شوند. از چسب های قابل جابجایی در برنامه هایی مانند فیلم های محافظ سطح ، نوارهای پوشاننده ، برگه نشانه گذاری و یادداشت ها ، برچسب های بارکد ، برچسب های مارک قیمت ، مواد گرافیکی تبلیغاتی و همچنین برای تماس با پوست (پانسمان مراقبت از زخم ، الکترودهای EKG ، نوار ورزشی ، ضد درد و داروی transdermal استفاده می شود). برخی از چسب های قابل جابجایی به گونه ای طراحی شده اند که بطور مکرر می توانند بچسبند و بکشند. چسبندگی کمی دارند و به طور کلی نمی توانند وزن زیادی را تحمل کنند.

چسب های حساس به فشار با حامل مایع یا به صورت ۱۰۰٪ جامد تولید می شوند. چسب ها حساس به فشار ممکن است بیشتر گرم شوند تا یک واکنش متقاطع را افزایش دهند و وزن مولکولی را افزایش دهند. چسب های ۱۰۰٪ جامد ممکن است پلیمرهای با ویسکوزیته کم باشند که روکش شده و سپس با استفاده از تابش واکنش نشان می دهند تا وزن مولکولی را افزایش داده و چسب را تشکیل دهند ، یا ممکن است این مواد دارای ویسکوزیته بالایی باشند که برای کاهش ویسکوزیته به اندازه کافی گرم می شوند تا اجازه دهند پوشش داده شود ، و سپس به صورت نهایی خنک شوند. فرم. مواد اولیه عمده برای پلیمرهای مبتنی بر آکریلات هستند.