نگاهی به تاریخچه چسب

نگاهی به تاریخچه چسب

در قدیم چسب ها را از چه موادی درست می کردند ؟

یکی از این آثار به جا مانده برج بابل است که با چسبی با نام ساروج ساخته شده است چسب های قدیمی از گیاهان صمغ درختان و چربی حیوانات و برخی اجزای آنها مانند پروتئین اصلی پوست ، استخوان و رگ و پی حیوانات ساخته می شدند که بر مبناب کلوژن مامالیام شناخته می شدند . برخی از چسب های قدیمی ازنشاسته گیاهان مانند برنج ، گندم و سیب زمینی تهیه می شدند اما از قرن نوزدهم به بعد نیاز مردم به چسب بیشتر و بیشتر شد با پیشرفت تکنولوژی دیگر انتظارات مردم نیز رو افزایش بود و دیگر چسب های قدیمی نمی توانست تمام این نیازها را برطرف کند.

چسب ها از قدیمی ترین نوع اتصالات اجسام به یکدیگر محسوب می شوند که بنابر تحقیقات انجام شده در برخی از آثار به جا مانده از گورستان قبایل ما قبل تاریخ استفاده از چسب به چهار هزار سال پیش باز می گردد آنها با یافتن ظروف در داخل قبرها متوجه اتصالات آنها با رزین هایی شدند که از صمغ درختان تشکیل شده بود البته نه به این پیشرفتگی امروزی بلکه چسب های قدیمی حالتی قیر مانند داشته اند تابوتی را در مقبره هامون کشف کردن که بوسیله چسب آن را ساخته بودند البته در موزه های امروزی اشیایی را می توان مشاهده کرد که در ساخت آنها از چسب به کار گرفته شده است . رومی ها برای اولین بار توانستند از قیر و موم زنبور عسل چسبی را بسازند که عمل آب بندی را روی الوارهای قایق ها و کشتی ها انجام دهد .

ساخت اولین چسب اپوکسی

این در حالی بود که چسب های پلیمری روی کارآمده و جایگزین خوبی برای چسب های گیاهی و حیوانی شدند اما از قرن بیستم به بعد پیدایش چسب های صنعتی و جدید و همچنین تناسب هر یک از آنها با انواع کاربردها توانست در پیشرفت کار و برخورداری از کیفیت بالای کار تاثیرات قابل توجهی در صنایع مختلف داشته اند کمک مردم توانستند فلزات را هم با کمک چسب به هم متصل کنند بدون اینکه ضربه ای به آنها وارد شود و حتی سوراخ روی فلزات صورت گیرد برای مقاومت اتصالات فلزی و اجسام سخت با استفاده از ترکیبات رزین فنلی با پلی کلروپرن و نیترین استحکام و مقاومت چسب ها را بالا بردند با گذشت سال ها تلاش در پیشرفت و هرچه بهتر شدن چسب ها سرانجام در سال 1950 مردم موقف به تولید چسب های اپوکسی شدند که امروزه برای اتصالات فلزات سخت و انواع اتصالات دیگر به هم در صنایع مختلفی از آن استفاده می شود.

چسب ها در صنایعی کاربرد دارند ؟

سالانه میزان بسیار زیادی از انواع چسب ها در کاربردهای مختلف مصرف می شود به طوری که مصرف چسب در سال 1966نسبت به مصرف 65 19 15 در صد افزایش داشته است امروزه سازندگان و تولید کنندگان چسب در سراسر جهان در تلاشند که محصولات خود را با کیفیت بالا به دست مردم برسانند . مصرف این محصولات بسیار گسترش یافته به طوری که معدود چیزی وجود دارد که چسب در ساخت آنها به کار نرفته باشد استفاده از انواع چسب ها در تولید یک کاردستی ساده تا ساخت هوپیماهای غول پیکر مشاهده می شود .