نگاهی نزدیک‌تر به انواع لمینت

نگاهی نزدیک‌تر به انواع لمینت

لمینت‌ها امروزه در میان بسیاری از کاربران صنعت چاپ رواج یافته است و به عنوان یک سرویس جدید یا اجباری به مشتری عرضه می‌گردد. امروزه طیف بسیار گسترده‌ای از لمینت‌ها وجود دارد که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود و همچنین کاربری متفاوت با توجه به ماهیتشان، نسبت به دیگر انواع لمینت‌ها دارند.
انواع مختلف فیلم لمینت کدامند؟ مزایا و معایب هر کدام چیست؟

به طور عمده سه نوع فیلم در ساخت لمینت‌ها کاربرد دارد که به توضیح آنها خواهیم پرداخت:
پلی‌پروپیلن

پلی‌پروپیلن بالاترین سطح درخشندگی را به ارمغان می‌آورد همچنین نرم‌ترین در بین آنهاست. پلی‌پروپیلن پتانسیل بسیار بالایی برای ایجاد خراش در سطح آن وجود دارد. این نوع فیلم ارزان‌ترین نوع فیلم در بین انواع دیگر است. سطح پلی‌پروپیلن بسیار هموار است و به خوبی فرآوری می‌شود. این مزیتی مهم برای برش و سایر عملیات تولیدی است. همچنین این ماده را می‌توان به راحتی جلا و یا با رنگ‌ها مختلف پوشش داده و برای سایر کاربری‌ها استفاده کرد. معمولا از این ماده برای جلد کتاب‌ها و البسه استفاده می‌شود.
پلی‌استر

پلی‌استر معروف‌ترین نوع فیلم است که در ساخت لمینت‌ها استفاده می‌شود. پلی‌استر ترکیبی از دوام و قیمت مناسب است. گرچه ارزانترین نمی‌باشد. فیلم‌های پلی‌استر ویژگی ضد خراش و دوام بالا را دارا می‌باشد. بنابراین در جاهایی که عکس‌های پرینت شده برای مدت طولانی نگهداری می‌شوند پلی‌استر مناسب‌ترین انتخاب می‌باشد. از دیگر ویژگی‌های پلی‌استر درخشندگی بالای آن می‌باشد. گرچه به اندازه پلی‌پروپیلن نیست. تمام فیلم‌های لمینتی که با سطح پرداخت شده در بازار موجود می‌باشد از جنس پلی‌استر است و اگر اقدامات احتیاطی لازم در نظر گرفته شود سطح این فیلم می‌تواند بسیار هموار باشد.
نایلون

فیلم‌های نایلونی برای کاربری‌هایی که در آنها پیچش سطحی که می‌خواهیم آنها را لمینت کنیم (مثل جلد کتاب) یک دغدغه محسوب می‌شود، کاربرد دارد. نایلون تنها نوع فیلمی است که منافذ میکروسکوپی زیادی در سطح خود دارد بنابراین می‌تواند رطوبت موجود را جذب و به از بین بردن حباب‌هایی که پس از لمینت کردن به وجود می‌آیند کمک کند. به علاوه نایلون مقاومت خوبی در برابر حرارت دارد. با به کار گیری فیلم لمینت نایلونی در پروسه لمینت‌های گرم از منبسط شدن و کش آمدن این نوع لمینت و همچنین چروک شدن آن بعد از سرد شدن جلوگیری می‌شود. نایلون گران‌ترین نوع فیلم مصرفی در لمینت‌ها است و تقریبا ۳۰ تا ۴۰ درصد گران‌تر از پلی‌استر و ۵۰ تا ۶۰ درصد گران‌تر از پلی‌پروپیلن است. اما در بعضی از موارد فقط نایلون کاربرد دارد. نایلون عمدتا برای صفخان نازک مورد استفاده قرار می‌گیرد که مقاومت در برابر خراش اهمیت فراوانی دارد.
چه نوع فیلم‌های لمینتی امروزه در دسترس هستند؟

در کنار فیلم‌های لمینت شفاف و مات، لمینت‌های خاص دیگری که برای کاورها و سایر موارد به کار گرفته می‌شوند نیز وجود دارند. لمینت‌های نقره‌ای و طلایی متالایز نیز از انواع دیگر است. همچنین امروزه استفاده از لمینت‌های هولوگرافی روز به روز گسترده‌تر می‌شود.

در ایران فیلم‌های لمینت سرد در طرح‌های مختلف از جمله پرتقالی، چرمی، ماسه‌ای، شطرنجی، طرح‌های سه بعدی و همچنین فیلم‌های لمینت گرمِ مات و براق از برکاربردترین انواع لمینت‌ها می‌باشند.