همه چیز درباره چسب سیلیکون

همه چیز درباره چسب سیلیکون

چسب سیلیکون چیست ؟

چسب ها با توجه به خواص فیزیکی و شیمیایی مختلف موجب پیوند دو سطح می شوند ؛ چسب ها بر اساس ساختار و ماهیت , اجزای مورد نیاز برای پخت چسب و… دسته بندی می شوند به طور کلی آنها به دو دسته چسب های فیزیکی و شیمیایی تقسیم می شوند که فرآیند پخت انها با هم متفاوت است ؛ یکی از چسب های پر کاربرد چسب سیلیکونی بوده که نسبت به دیگر چسب های پلیمری از خصوصیات و ویژگی های خاصی برخوردار است .

از جمله چسب هایی که در دمای بالا و دمای پایین کاربرد دارند چسب سیلیکون می باشد این چسب ها به دلیل مواد موجود و ساختار شیمیایی و مواد پلیمری به کاررفته در آنها از مقاومت بالایی برخوردار هستند این محصول به چسب آکواریومی نیز شناخته و برای درزگیری استفاده شده و در برابر رطوبت , نفوذ آب و دمای بالا و پایین مقاوم هستند از این رو در از آنها در درزگیری شیشه های ساختمان , کنار های کاشی ساختمان , اجرای سینک و روشویی , شکاف های سرویس بهداشتی , سطوح سنگی , شیشه ای , پلاستیکی , فلزی و مواردی از این قبیل مورد استفاده قرار می گیرد .

ویژگی های چسب سیلیکون
اجرای چسب سیلیکونی
انواع و رنگبندی چسب سیلیکونی
چسب سیلیکونی حرارتی
کاربرد چسب سیلیکونی در الکترونیک

ویژگی های چسب سیلیکون

استفاده در دمای بالا تا 40 درجه سانتی گراد و دمای منفی 75 درجه
مقاوت در برابر نم و رطوبت
عایق حرارتی بودن مانند درزگیری پنجره در زمستان
نارسایی الکتریکی
مقاوم در برابر اشعه فرا بنفش
دارای قابلیت انعطاف پذیری

اجرای چسب سیلیکون

در ابتدای کار اجرای چسب سیلیکون باید ابزار مورد استفاده را تهیه نمود ,تفنگ چسب , کاتریج چسب درزگیر , چاقوی تیز و کاردک می باشد .سپس شروع به کار می کنیم .

چسب های به جامانده از قبل یا درزگیرهای دیگر را با چاقو پاک کنید .هرگونه آلودگی دیگر مانند خاک روغنی و گریس را از بین ببرید.
برای پوشش اطراف محل چسب برای پاکیزه شدن محل با چسب نواری عرض شکاف را مشخص کنید .
بایک چاقو سر کاتریج را برش داده و کاتریج را داخل پمپ جایگذاری کنید .
میزان خروجی چسب را امتحان کرده و مطمئن شوید که میزان چسب خروجی مناسب باشد .
کاتریج رابالای سطح و در زاویه 45 درجه نگه داشته و به اجرای چسب بپردازید دقت کنین که چسب به صورت یکنواخت بوده و بریده بریده نشود .
برای شکل دهی و ایجاد سطوحی یک نواخت روی درز ها از کاردک کمک بگیرید .

انواع و رنگبندی چسب سیلیکونی

چسب سیلیکون به دو دسته مدول بالا و مدول پایین دسته بندی می شوند . چسب مدول بالا انعطاف پذیری کمتری و سختی بیشتری به همراه داشته و نوع مدول پایین این چسب از کشش سطحی بیشتر برخوردار است .

چسب سیلیکونی بیرنگ

این نوع شفاف بوده و برای درزگیری شیشه ساختمان , اکواریوم, کارکذاشتن آینه و….کاربرد دارد .

چسب آکواریوم مشکی

این نوع با عنوان چسب ماشین شناخته شده و برای نصب شیشه خودرو استفاده می شود .

چسب سیلیکونی سفید

از این نوع چسب با توجه به نامش در وان حمام , سایر سطوح سفید و چینی استفاده می شود .

چسب آکواریوم قرمز

این نوع چسب با عنوان چسب واشر نیز شناخته می شود این نوع به دلیل مقاومت در حرارت , عدم واکنش در برابر مواد شیمیایی در مصارف صنعتی کاربرد دارد .

چسب سیلیکونی حرارتی

چسب سیلیکون حرارتی یک درزگیر دائم و مقاوم در برابر حرارت می باشد این نوع برای جلوگیری از نشت و آب بندی به مانند یک واشر عمل کرده و تا حرارت 315 درجه سانتی گراد مقاوم می باشدویژگی های چسب های حرارتی سیلیکونی شامل مقاومتدر منفی 65 درجه سانتی گراد و حرارت بالای 315 درجه سانتی گراد , چسبندگی به اکر سطوح , مقاوم در برابر روغن , بنزین و گازوئیل بوده و مورد استفاده برای ساخت واشربین قطعات فلزی , موتور , گیربکس , سنسور اکسیژن , موتور سیکلت و ماشین های سنگین میباشد .

کاربرد چسب سیلیکونی در الکترونیک

این نوع چسب ها به دو گروه چسب سیلکون و خمیر سیلکون تقسیم می شوند خمیر تنها خاصیت انتقال حرارت را فراهم می کند از خمیر سیلیکون در ترانزیستورها یی که گرمای آنها زود به زود تعویض می شود استفاده شده همچنین برای اتصال ال ای دی ها به قطعات الکترونیکیPCB استفاده می شود .

چسب سیلیکونی را از کجا بخریم ؟

چسب سیلیکونی از جمله چسب های پر کاربرد بوده که انواع مختلفی دارند و در صنایع مختلف و مصارف خانگی مورد استفاده هستند ؛ این چسب ها جزء مواد پلیمری بوده که خاصیت ضد آب هم دارد و بر پایه پلیمرهای سیلیکونی متیل یا فنیل ساخته می شوند .

مهم ترین ویژگی چسب های سیلیکونی

انعطاف پذیری و قبل اعمال روی سطوح مختلف عمودی , افقی و مورب
برخورداری از دوام بالا
چسبندگی فوق العاده
عدم نیاز به زمان زیاد برای خشک شدن
مقاومت بالا پس از خشک شدن

معایب چسب های سیلیکونی که باید بدانید

تا قبل از خشک شدن کامل سیلیکون به مضرات چسب آکواریوم توجه داشت زیرا امکان ترکیب شدن مواد شیمیایی آن با آب یا مواد خوراکی وجود دارد از دیگر معایب چسب آکواریوم می توان به حساسیت پوستی , آسیب به چشم و دستگاه تنفسی اشاره نمود .

چسب های سیلیکونی خنثی :

چسب های خنثی تک جزئی برای مستحکم شدن به 5 تا 95 درصد رطوبت و دمای 5 تا 40 درجه نیاز دارند ,این نوع برای چسباندن شیشه , سرامیک , فلزات , پلاستیک , بتن و آجر استفاده می شود مدت زمان خشک شدن آنها با توجه به ضخامتشان ممکن است تا چند روز هم طول بکشد , خشک شدن روی آن با تشکیل پوسته روی آن شروع و در صورتی که ضخامتشان چند میلیمتر باشد پس از یک روز کاملا خشک می شوند .

چسب های سیلیکونی اسیدی :

چسب سیلیکونی اسیدی با ترکیب سیلیکون با یک ماده حلال ساخته می شود ؛ چسب آکواریوم از شناخته ترین این نوع چسب هاست ؛ چسب های اسیدی به شکل تک جزئی یا دو جزئی ساخته شده و برای درزگیری کاربرد دارد .

انواع چسب سیلیکونی از لحاظ رنگ :

چسب های سیلیکونی شفاف که برای درزگیری پنجره , سینک و آکواریوم استفاده می شود .
چسب های آکواریوم قرمز یا چسب واشر که در برابر حرارت مقاوم بوده با مواد شیمیایی واکنش نشان نمی دهد و کاربرد صنعتی دارد .
چسب های سیلیکونی سفید که در وان حمام و روشویی استفاده می شود .
چسب های آکواریوم مشکی که برای نصب شیشه استفاده می شود .
چسب هاب سیلیکونی نقره ای بر پایه اسید تولید شده ودر مقابل مواد شیمیایی و شوینده ها مقاوم است این نوع مناسب استفاده در همه دماها و فضاهای بسته و باز است .

تفاوت چسب های سیلیکونی چسب آکواریوم و خمیر سیلیکون

چسب آکواریوم از انواع چسب های سیلیکونی بوده تک جزئی می باشد و به شکل اسیدی ساخته می شود این نوع در رنگ های مختلفی تولید می شوند و برای درزگیری فضای مرطوب کاربرد دارند غ خمیر سیلیکون در صنعت کاربرد دارد و یک انتقال دهنده حرارت می باشد تفاوت چسب و خمیر سیلیکون در این است که خمیر سیلیکون بیشتر در صنعت الکترونیک برای چسباندن قطعات ظریف مورد استفاده است قطعات الکترونیکی که توسط خمیر سیلیکون به هم چسبیده شده اند گرمای خود را به خمیر انتقال داده و خودشان داغ نمی شوندبه همین دلیل گرما به آنها آسیب نمی رساند کاربرد این نوع نسبت به چسب سیلیکونی کمتر است .

برندهای شناخته شده چسب های سیلیکونی

برد روناک
برند کاسپین
برند پرشیا
برند فیدرو
برند زتکس و..

چسب سیلیکونی را از کجا بخریم ؟

امروزه فروشگاه های اینترنتی مختلفی وجود دارند که انواع مختلف چسب ها را در برندهای مختلف عرضه می کنند در خرید اینترنتی می تواندی سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت نموده تا در کوتاه ترین زمان محصول برای شما ارسال شود ؛چسب های سیلیکونی از قیمت مناسبی برخوردار هستند .