چسب آب بندی اتصالات رزوه ای

چسب آب بندی اتصالات رزوه ای

چسب آناروبیک یا قفل رزوه چسبی شگفت انگیز است ، در ظرف مخصوص خود بصورت مایع می باشد ، وقتی این چسب را از درون ظرف بیرون میاوریم و روی سطح مورد نظر میریزیم هنوز هم شکل مایع دارد و بنظر نمی رسه که خشک شود ، وقتی هم این چسب را لمس کنیم چسبناک نیست پس چطور میتواند یک چسب باشد ؟

چسب آناروبیک یا بی هوازی چیست؟

چسب آناروبیک یا بی هوازی هنگامی که با سطح فلزی تماس پیدا می کند فعال می شود ، این حالت باعث می شود که چسب قفل رزوه حالت ژل شده و دچار گیرایش شود .

برای تسهیل گیرایش کامل چسب آناروبیک نیاز به حذف اکسیژن و همزمان همراه با تماس فلز نیاز هست. یعنی حداقل یک جز داخل مفصل ها و اتصالات باید فلزی باشد .

در این هنگام مولکول های چسب در داخل چسب مکانیسم : درزگیری ، آب بندی را فعال می کنند و باعث پلیمریزاسیون مونومرها شده و شکل جامد مانندی به خود می گیرند (حالت پلاستیک مانند)که باعث قفل کردن قطعات می شود.

اصل اساسی چسب بی هوازی، پلیمریزاسیون در غیاب هوا یا اکسیژن و در تماس با فلز است .به همین علت چسب های آناروبیک در ظرف نصفه هستند و نصف دیگر آن از هوا پر شده .

چسب ها و درزگیرهای بی هوازی (چسب آناروبیک) با توجه به نیازهای کاربردی دارای قدرت های مختلف هستند  ، چسب های بی هوازی (عدم وجود جریان هوا) اغلب به عنوان “ترکیبات قفل کننده” شناخته می شوند . که برای ایمن سازی ، آب بندی و تثبیت قطعات و نگه داشتن قطعات بلبرینگی ، قطعات روتاری ، رزوه دار یا مشابه آن ها استفاده می شود . این چسب مقاومت برشی بسیار بالایی تشکیل می دهد. این چسب مقاوم در برابر لرزش و همچنین مقاوم در برابر شوک می باشد.

آنها همچنین برای اتصال قطعات هم محور و برای آب بندی دو سطح فلنج هم استفاده می شوند.

علت استفاده از چسب قفل رزوه :

از اختراع اتصال دهنده های رزوه دار (مانند پیچ و مهره) سالیان بسیار زیادی می گذرد ، ولی هنوز هم جزء مهمترین سخت افزار عملیاتی در طراحی و مونتاژ ماشین آلات هستند که مورد استفاده قرار می گیرند . تقریبا می توان آن ها را بر روی هر جزء مکانیکی پیدا کرد و اغلب قسمت های بسیار مهم را در کنار هم نگه می دارد .

با توجه به اینکه سالانه بیش از ۳۰۰ میلیارد اتصال دهنده ی رزوه دار (پیچ و مهره) در ایالات متحده در مونتاژ و تولید از اتومبیل و هواپیما گرفته تا لوازم خانگی استفاده می شود ، بسیار مهم است که این پیچ و مهره ها پس از نصب در جای خود محکم بمانند و عملکردی قابل قبول و یکنواخت از خود ارائه دهنند .

علیرغم قرن ها پیشرفت ، اتصال دهنده های رزوه دار (پیچ و مهره ها و …) هنوز هم ایراد پیدا میکنند و خراب می شوند ، خرابی اتصال دهنده ها به یکی از این دو علت ایجاد می شوند :

شل شدن کششی : اغلب به دلیل تغییرات دما ایجاد می شوند که شامل انبساط و انقباض پیچ ها و … است که باعث کاهش سفتی پیچ و نیروی محم نگه داشتن آن در مجموعه می شود .

شل شدن حرکت جانبی : دومین علت خرابی اتصال دهنده های رزوه دار شل شدن پیچ ها در اثر حرکت  کشویی جانبی بین سطوح رزوه دار در اتصال دهنده ها ایجاد می شود .

چسب قفل رزوه باعث قفل کردن قطعات و تثبیت قطعات روی هم می شود.

همچنین چسب قفل کننده رزوه پیچ را مقاوم در برابر لرزش و مقاوم در برابر شوک می کند و مانع جدایش قطعات می شود.

چسب قفل روزه با پر کردن شکاف های رزوه از خرابی قطعات به دلیل رطوبت و آب و همچنین خوردگی قطعات جلوگیری می کند.