چسب آکواریوم با چی پاک میشه

چسب آکواریوم با چی پاک میشه

چسب سیلیکونی یا همان چسب آکواریوم، معمولاً برای چسباندن یا پنهان کردن فواصل در حمام، آشپزخانه و سایر وسایل لوله‌کشی یا کاشی‌ها استفاده می‌شود. این یک چسب بسیار موثر است که از نشتی، آسیب و زنگ‌زدگی جلوگیری می‌کند. پاک کردن این چسب از سطوح مختلف مانند پوست دست، لباس، سرامیک و غیره ممکن است دشوار به نظر برسد، اما به هیچ وجه غیرممکن نیست؛ بنابراین اگر درباره نحوه پاک کردن چسب آکواریوم از روی سطوح مختلف کنجکاوید و می‌خواهید بدانید که چسب آکواریوم را چگونه از روی کاشی پاک کنیم، در این مقاله با ما همراه باشید.

چسب آکواریوم رو با چی پاک کنیم؟

یکی از حلال‌هایی که به نرم شدن چسب آکواریوم کمک می‌کند و ممکن است آن را در خانه داشته باشید، الکل معدنی است که برای جدا کردن چسب آکواریوم از سطوح سخت مانند کاشی، مرمر یا بتن به کار می‌رود؛ اما برای جدا کردن آن از سطوح پلاستیکی یا رنگ‌شده، باید از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید که به سطح آسیب نمی‌رساند. الکل معمولی برای مصرف خانگی ممکن است به اندازه کافی برای انجام کار قوی نباشد. در عوض، الکل ایزوپروپیل صنعتی با خلوص ۹۹ درصد را امتحان کنید.

سایر حلال‌های چسب آکواریوم عبارتند از: تولوئن و زایلن. هنگام انتخاب حلال، همیشه سطحی که قرار است تمیز شود را در نظر بگیرید تا از سازگاری حلال با جنس سطح مطمئن شوید. حلال را قبل از استفاده در مقیاس بزرگ‌تر، روی یک نقطه دور از دید تست کنید تا مطمئن شوید که آسیبی به آن وارد نمی‌کند. همچنین مهم است که دستورالعمل‌های محصول را بخوانید، تمام دستورالعمل‌ها و هشدارها را دنبال کنید و تهویه مناسب را فراهم سازید.

چسب آکواریوم بویی شبیه سرکه دارد، زیرا مانند سرکه، حاوی اسید استیک است. در نتیجه، در پاسخ به سوال «چسب آکواریوم رو با چی پاک کنیم» می‌توان گفت سرکه سفید حلال دیگری است که می‌توانید برای نرم کردن چسب آکواریوم از آن استفاده کنید. ممکن است سرکه به خوبی الکل عمل نکند، اما برای سطحی که به چسب آغشته شده است خطری ندارد.

چسب آکواریوم را چگونه از روی کاشی پاک کنیم؟

یکی از رایج‌ترین سوالات کاربران این است که چسب آکواریوم را چگونه از روی کاشی پاک کنیم؟ برای تراشیدن چسب آکواریوم از روی کاشی، از یک چاقو یا تیغ استفاده کنید. اگر با مقدار زیادی چسب مواجه هستید، از یک کاردک بزرگ استفاده کنید که سطح بزرگ‌تری را پوشش می‌دهد. یک جفت موچین می‌تواند به شما در جدا کردن چسب از گوشه‌ها کمک کند. در بسیاری از موارد، این تنها چیزی است که برای حذف کامل چسب آکواریوم از کاشی نیاز دارید.

اگر تیغ کافی نباشد، بهترین پاک‌کننده چسب آکواریوم چیست؟ مطمئناً شما نمی‌خواهید روی کاشی خط بیفتد، بنابراین اگر مقداری چسب پس از تراشیدن باقی مانده است، بهترین گزینه استفاده از یک پارچه نرم و استون خواهد بود. گزینه دیگر مخلوطی از سرکه سفید و آب است.

چگونه چسب آکواریوم را از روی سرامیک پاک کنیم؟

برای پاک کردن چسب آکواریوم از روی سرامیک نیز می‌توانید از استون، سرکه سفید یا الکل کمک بگیرید و مراحل بالا را طی کنید.

چسب آکواریوم چطور از دست پاک کنیم؟

دستان خود را دو تا سه بار با آب گرم و صابون بشویید تا چسب آکواریوم روی آن نرم شود. برای سهولت در پاک کردن چسب، تکه‌های شل را با دقت جدا کنید. در یک اتاق دارای تهویه مناسب، یک پد پنبه‌ای را به پاک‌کننده لاک ناخن یا استون آغشته سازید. اگر از لاک پاک‌کن استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که حاوی استون است زیرا در غیر این صورت قادر به پاک کردن چسب آکواریوم با استفاده از آن نخواهید بود.

لاک پاک‌کن را روی نواحی آغشته به چسب بمالید تا زمانی که چسب شروع به شل شدن کند. انگشتانتان را آرام روی باقی‌مانده چسب بغلتانید تا روند را تسریع کنید. دستان خود را با آب گرم بشویید و پس از جدا شدن کامل چسب آکواریوم، آن‌ها را با یک پارچه تمیز خشک کنید. روی آن ناحیه کرم مرطوب‌کننده بمالید، زیرا با اینکه استون را می‌توان با خیال راحت روی پوست مالید، این ماده باعث خشکی پوست می‌شود. علاوه‌بر این اگر تمایل دارید که بدانید چطور می‌توان برای پاک کردن چسب سیلیکونی اقدام کرد، بهتر است مقاله «چگونه چسب سیلیکونی را پاک کنیم» را مطالعه کنید.

چسب آکواریوم چطوری از لباس پاک کنیم؟

در قسمت‌های قبلی، بررسی کردیم که چسب آکواریوم را چگونه از روی کاشی پاک کنیم و برای پاک کردن این چسب از روی پوست نیز راهکارهایی ارائه دادیم؛ اما اگر لباستان آغشته به چسب شده است، باید گفت که بهترین راه‌ها برای پاک کردن چسب آکواریوم از لباس عبارتند از سرما، صابون ظرفشویی، الکل یا سرکه. در ادامه هرکدام از این روش‌ها را شرح می‌دهیم:

  • سرما: لباس مورد نظر را برای چند ساعت داخل فریزر قرار دهید. هنگامی که چسب سفت شد، می‌توانید آن را بتراشید. به جای تیغ یا چاقو، سعی کنید از چیزی مانند قاشق استفاده کنید تا به لباس آسیب نزنید.

پاک کردن چسب سیلیکونی با سرما

  • صابون ظرفشویی: هنگامی که تکه‌های بزرگ سیلیکون را جدا کردید، وقت آن است که روی ناحیه لکه‌دار کار کنید و تا حد امکان چسب را از الیاف خارج سازید. یک قاشق چای خوری صابون ظرفشویی را با ۱ لیتر آب گرم مخلوط کرده و به آرامی با یک پارچه نرم دیگر روی محل آغشته به چسب بمالید. به آرامی این مرحله را چند بار تکرار کنید تا چسب از روی لباس پاک شود.

  • الکل یا اسپریت‌های معدنی: هم الکل و هم اسپریت‌های معدنی (نوعی رقیق‌کننده رنگ) می‌توانند به راحتی چسب آکواریوم را از لباس پاک کنند. در صورت انتخاب الکل، بهتر است از محصولات با الکل بالا (مانند الکل ایزوپروپیل) استفاده کنید. برای جلوگیری از خراب شدن لباستان، ابتدا الکل یا اسپریت را روی قسمتی از آن امتحان کنید و حتماً این کار را در یک اتاق دارای تهویه انجام دهید.

  • سرکه: سرکه برای تمیز کردن تقریباً هر چیزی عالی است. سیلیکون موجود در چسب آکواریوم و سرکه حاوی اسید استیک هستند که این موضوع سرکه را به گزینه‌ای عالی برای پاک کردن چسب موجود در لباس مورد علاقه شما تبدیل می‌کند. با این حال، سرکه به خوبی دو گزینه بالا کار نخواهد کرد.

چگونه بوی چسب آکواریوم را از بین ببریم؟

چسب آکواریوم دارای بوی بسیار قوی شبیه سرکه است. این بو از بین می‌رود، اما حداقل دو روز باقی می‌ماند. بوی چسب آکواریوم تا زمانی که کاملاً خشک نشود از بین نخواهد رفت. این چسب برای خشک شدن، نیاز به رطوبت و جریان هوا دارد؛ بنابراین بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که یک پنکه روبروی سطح آغشته به چسب قرار داده و تا زمان از بین رفتن بو، پنکه را روشن بگذارید.

سوالات متداول

آیا شستن لباس کمکی به پاک شدن چسب آکواریوم می‌کند؟

از انداختن لباس آغشته به چسب آکواریوم در داخل ماشین لباسشویی و استفاده از خشک‌کن خودداری کنید، زیرا گرمای بیش از حد و آب داغ تنها باعث رخنه بیشتر چسب به داخل الیاف لباس می‌شود.

آیا می‌توان چسب آکواریوم را با جوش شیرین پاک کرد؟

با ایجاد یک ترکیب خمیری از جوش شیرین و آب و مالیدن آن روی قسمت آغشته به چسب، می‌توان آن را پاک کرد.

سخن پایانی

اگر چسب آکواریوم را روی لباس، دست، کاشی یا فرشتان ریخته‌اید، جای نگرانی نیست! ما در این مقاله به تمامی سوالات شما در این رابطه پاسخ داده‌ایم و بررسی کرده‌ایم که چسب آکواریوم را چگونه از روی کاشی پاک کنیم. در حالی که پاک کردن این چسب از لباس بیشتر از سایر مواد طول می‌کشد، اما می‌توان این کار را انجام داد. برای پاک کردن چسب آکواریوم از روی سطوح مختلف، کافیست مراحل بالا را دنبال کرده و انواع حلال‌ها را امتحان کنید.