چسب غیر هوازی دو کاره

چسب غیر هوازی دو کاره

همانطور که می­دانیم برای اتصالاتی که به آب بندی نیاز دارند باید از چسب های آب بند کننده استفاده کنیم

و در مورد اتصالاتی که نیاز است که در جای خود محکم شوند از چسب های قفل و رزوه استفاده می­کنیم.

اما اگر نیاز داشته باشیم که اتصالات هم محکم در جای خود بمانند و هم آب بند شوند تکلیف چیست؟

چه چسبی مناسب این کار است؟

آیا چسبی وجود دارد که پاسخگو هر دو نیاز ما باشد؟

قبل از پاسخ به این سوالات باید بدانیم چسب قفل و رزوه و همچنین چسب آب بند کننده به چه چسب هایی گفته می شود.

چسب قفل و رزوه چیست؟

ابزار های قفل مکانیکی مانند واشرهای حلقه‌ای اسپلیت، مهره‌های پلاستیکی و واشرهای دندانه‌دار (برای حل مشکل رایج شل شدن که در اکثر مجموعه‌های رزوه‌دار اتفاق می‌افتد) اختراع شدند. با این حال، واقعیت این است که این یراق آلات مجموعه ها را “قفل” نمی کنند و نمی توانند اتصالات را محکم نگهدارند. این یراق آلات اغلب در اثر لرزش، انبساط حرارتی، خمش و/یا گشتاور نامناسب شل می شوند.

Threadlockers یا چسب های threadlocking راه حل این مشکل هستند. این چسب‌های قفل رزوه‌ای مایع که بین اتصالات  اعمال می‌شوند، مهره‌ها، پیچ‌ها و بست‌های رزوه‌دار را در جای خود محکم می‌کنند. این چسب ها سخت می شوند و یک پیوند قوی ایجاد می­کنند و از شل شدن بست ها جلوگیری می­کنند و این اطمینان حاصل می­شود که مجموعه ها بست ها را در طول زمان حفظ می کنند.

برای خواندن مقاله کامل چسب قفل و رزوه کلیک کنید.

چسب آب بند کننده چیست؟

آب بند کننده ها موادی هستند که برای آب بندی، مسدود کردن یا بستن شکاف های بین مصالح ساختمانی به منظور آب بندی و جلوگیری از عبور مایعات، هوا و آفات استفاده می شوند. این مواد محل اتصال مواد غیر مشابه را آب بندی می کنند و هرگونه بی نظمی را که ممکن است بین دو سطح وجود داشته باشد پر می کند. آب بند کننده ها همچنین می توانند ترک های سطوحی مانند بتن، فایبرگلاس و سایر مصالح ساختمانی سفت و سخت را پر کنند.

آب بند کننده ها معمولاً به صورت مایعات یا خمیرهای غلیظ هستند و می توان آنها را با تفنگ درزگیر در جای خود فشرده کرد. کاربران همچنین می توانند درزگیرها را با ماله بمالند یا مایع را قبل از مونتاژ به محل اتصال بمالند تا درزگیر به طور طبیعی تحت فشار شکل شکاف را به خود بگیرد.

برای خواندن مقاله کامل چسب آب بند کننده کلیک کنید.

حال اگر بخواهیم اتصالات را هم آب بند کنیم هم سر جای خود محکم بمانند باید از چسبی استفاده کنیم؟

چسب BOSS AS6.315 یک چسب قفل و رزوه قوی و همچنین یک چسب آب بند کننده فوق ­العاده غیر هوازی است.

که برای آب بندی و قفل کردن اتصالات بسیار مناسب می باشد.

این چسب دارای مقاومت مکانیکی و مقاومت شیمیایی منحصر به فرد است، که باعث می شود این چسب برای کاربردها و مجموعه های هیدرولیکی کاملاً مناسب باشد.

این چسب معادل چسب Loctite 542  و چسب WEICON AN 305-42  می باشد.