چسب پلی اورتان چیست؟

چسب پلی اورتان چیست؟

چسب پلی اورتان در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شود و دارای فرمولاسیون متفاوتی است. درنتیجه می‌توانید برای مصارف مشخصی از این چسب استفاده کنید. این نوع چسب برای سازه‌هایی که مقاومت بالایی دارند، مناسب است. چسب‌های پلی اورتان زیرمجموعه چسب‌هایی هستند که در اثر هدر رفتن دما سفت خواهند شد. از مهم‌ترین ویژگی‌های این گروه از پلیمرها می‌توان به ایجاد ساختار پایدار بعد از پایان واکنش اشاره کرد. از چسب‌های پلی اورتان می‌توان در صنعت، صنایع دستی، ابزارهای تفریحی و موارد دیگر استفاده کرد. خرید چسب پلی اورتان به شدت توصیه می‌شود زیرا این چسب‌ از کاربردی‌ترین چسب‌هایی است که داشتن آن‌ها از اقلام ضروری محسوب می‌شود.

در صورتی که می‌خواهید بدانید چسب پلی اورتان چیست و چه کاربردی دارد باید به شما بگوییم که این چسب یک ماده شیمیایی بوده و ویژگی‌های خاصی دارد. به چسب پلی اورتان، چسب pru یا چسب pu هم گفته می‌شود. pu یک نوع پلیمر است که وجود پیوند اورتانی در ماده‌ها را نشان می‌دهد. به طور کلی چسب pru به دو شکل تک جزئی و دو جزئی در بازار وجود دارد. در ساختار چسب پلی اورتان، واحدهای زنجیره مواد آلی به اورتان یا کاربامات متصل شده است.

کاربردهای چسب پلی اورتان

اینکه بدانیم کاربردهای چسب پلی اورتان چیست اهمیت زیادی در هنگام استفاده از این محصول خواهد داشت. چسب پلی اورتان مقاومت بالایی در برابر نور خورشید و حرارت دارد. به طور کلی این چسب برای چسباندن سطوح مختلف مانند سطوح طبیعی، مسطح و سطوح متخلخل استفاده می‌شود. علاوه بر آن از چسب پلی اورتان برای چسباندن سطوحی مثل شیشه، سرامیک، پلاستیک و سنگ نیز استفاده می‌کنند.

در پاسخ به پرسش کاربرد چسب پلی اورتان چیست، به طور کلی می‌توان گفت که از این چسب برای پر کردن درزها و همینطور برای آب‌بندی استفاده می‌شود. چسب پلی اورتان برای مکان‌هایی که در معرض رطوبت قرار دارند، گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود.

برای استفاده از این چسب لازم است تا سطح مورد نظرتان را از هر نوع گرد و خاک پاک کرده و بعد از تمیز کردن باید جهت استفاده، از گان مخصوص تزریق چسب استفاده شود. همچنین در زمان استفاده از این چسب باید از دستکش مخصوص استفاده کنید و برای کنترل کردن آن و شکل دادن به چسب نیاز به کاردک‌های مخصوص خواهد بود.

از مهم‌ترین کاربردهای چسب پلی اورتان می‌توان به عایق آب، درزبندی لوله‌ها، صنعت خودروسازی، ساخت مبلمان، کانال‌های آبرسانی، عایق حرارتی در ساختمان‌ها، مخازن آب آشامیدنی و غیره اشاره کرد.

کاربرد چسب پلی اورتان در صنایع مختلف

این نوع چسب‌ها بر پایه آب بوده و مناسب اتصال قطعات داخلی خودرو و همچنین لوازم جانبی هستند. از چسب‌های پلی اورتان به صورت وسیع در خودروسازی استفاده می‌شود. این چسب‌ها در ساخت انواع شیشه‌های جلو پنجره، ورق‌های قالب‌سازی کامپوزیت و همینطور اتصال فیبر شیشه‌ای که با پلاستیک تقویت شده، استفاده می‌کنند. کاربرد دیگر چسب پلی اورتان در صنعت بسته‌بندی است. این نوع از چسب‌ها بر پایه آب بوده و دارای انواع چسب‌های داغ واکنشی هستند.

چسب‌های پلی اورتان در صنایع چوب هم استفاده می‌شوند. این چسب‌ها به صورت مایع بوده و در دمای اتاق هم قابل استفاده هستند. چسب‌های پلی اورتان مرطوب مقاومت و انعطاف‌پذیری بالایی دارند و در برابر آب گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. علاوه بر آن از چسب‌های پلی اورتان مرطوب می‌توان برای پلاستیک، فلز و الیاف نساجی هم استفاده کرد.

نوع چسب‌های پلی اورتانی که در صنایع چاپ و جوهر استفاده می‌شوند بر پایه آب بوده و دارای مقاومت بالایی در برابر آب و هوا هستند. از ویژگی این چسب‌ها می‌توان به رنگ روشن، چسبندگی قوی، قابل تنظیم و کنترل راحت ویسکوزیته اشاره کرد.

چسب‌های پلی اورتان مزایای زیادی داشته و عاری از کثیفی و همینطور آلایندگی هستند. این چسب‌ها مقاومت زیادی هم در برابر حرارت دارند. از چسب‌های پلی اورتان در صنعت ساختمان‌سازی هم استفاده می‌شود و در پوشش‌های ضد آب کاربرد زیادی دارند.

برای اینکه بدانیم چسب پلی اورتان چیست، لازم است تا با کاربرد آن آشنا شویم. از کاربردهای دیگر این محصول می‌توان به نقش آن در تولید کفش اشاره کرد. چسب پلی اورتان در صنعت کفش نوع جدیدی از چسب‌ است که با توجه به شرایط محیط زیست و بر پایه آب ساخته شده است. این چسب مقاومت و انسجام بالایی داشته و با استفاده از آن می‌توان صنعت کفش را گسترش داد.

کاربرد چسب پلی اورتان در صنایع مختلف

ویژگی و مزایای چسب پلی اورتان

در این قسمت می‌خواهیم بدانیم مزایای چسب پلی اورتان چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. به طور معمول این چسب قابل استفاده در دماهای بالا بوده و دچار تغییر شکل و ذوب نمی‌شوند. البته این ویژگی در بسیاری از چسب‌های pru وجود داشته و می‌توان گفت که این نوع از چسب‌ها در برابر رطوبت نیز مقاومت بالایی دارند.

ویژگی مقاومت بالا در چسب‌های پلی اورتان باعث شده که این چسب‌ها در برابر رطوبت بتوانند مقاومت زیادی را از خود به نمایش بگذارند. همچنین ویژگی دیگر چسب‌های پلی اورتان این است که در سطوح مختلفی مانند انواع فلزات، شیشه، انواع سنگ‌ها و … قابل استفاده هستند. البته ممکن است در زمان استفاده، این چسب‌ها به دست بچسبند، اما بعد از خشک شدن به راحتی از روی دست‌ها پاک می‌شوند.

خاصیت دیگر این چسب‌ها در این است که رنگ به خوبی روی آن می‌نشیند و همینطور برای استفاده در مصالح گوناگون قدرت چسبندگی بالایی دارند. چسب پلی اورتان در شرایط آب و هوایی گوناگون قابل استفاده بوده و میزان فرسودگی آن نیز پایین است. همچنین برای درزگیری‌های سریع و اتصالات اضطراری نیز گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

برخی از انواع چسب‌های پلی اورتان برای کارهای سنگین مناسب بوده و در کارتریج‌ها استفاده می‌شوند. در صورتی که برای خشک شدن این نوع از چسب‌ها زمان بیشتری در نظر بگیرید، امکان قوی‌تر بودن اتصال نیز بیشتر خواهد بود.

همانطور که اشاره شد، چسب پلی اورتان مزایای زیادی دارد و در دمای بالا ذوب نمی‌شود. این خاصیت در اکثر پلی اورتان‌های ترموست مشاهده می‌شود. مقاومت چسب‌های پلی اورتان در برابر رطوبت بسیار بالا بوده و به همین دلیل نیز از این چسب در سازه‌های آب‌بند و درزهای بتن استفاده می‌شود.

ویژگی و مزایای چسب پلی اورتان

انواع چسب پلی اورتان

چسب‌های پلی اورتان انواع مختلفی دارند و برای اینکه بدانید چسب پلی اورتان چیست، نیاز است تا با انواع چسب آشنا شوید. این چسب‌ها به صورت تک جزئی و دوجزئی تولید می‌شوند. نوع دو جزئی این چسب‌ها با توجه به مواد اولیه ممکن است، سخت یا انعطاف‌پذیر باشد.

چسب پلی اورتان تک جزئی به دو نوع تقسیم می‌شود. یک نوع از این چسب تک جزئی بوده و دارای خاصیت چسبندگی است و این خاصیت را از طریق رطوبت به دست می‌آورد. همچنین به دلیل انعطاف این نوع چسب، زمان فرم گرفتن آن بستگی به میزان رطوبت محیط دارد. نوع دوم چسب pur تک جزئی بسیار غیر منعطف و سخت است؛ بنابراین این نوع چسب به دمای 100 تا 200 درجه به شکل‌گیری نیاز دارد.

جمع بندی

برای اینکه بدانیم چسب‌ پلی اورتان چیست، نیاز است تا با کاربردها و ویژگی‌های این محصول آشنا باشیم. این چسب‌ها کابردهای متنوعی دارند و برای چسباندن کف‌پوش‌ها، ساخت مبل، صنایع چوب و غیره استفاده می‌شوند. این چسب‌ها برای صنایع چوب بسیار مفید بوده و خاصیت چسبندگی بالایی دارند. چسب‌های پلی اورتان بسیار انعطاف‌پذیر هستند و همچنین مقاومت خوبی هم در برابر ضربات دارند. به همین دلیل برای استفاده در بسترهای حساس گزینه مناسبی به شمار می‌روند. این چسب در دمای بالا به راحتی ذوب نمی‌شود. تمامی این ویژگی‌ها موجب شده که چسب پلی اورتان دایره‌ی مصرفی وسیعی داشته باشد.