چسب دو طرفه
چسب دو طرفه

چرا چسب دو طرفه؟
چسب دو طرفه شاید نیاز به توضیح زیادی نداشته باشد چرا که اسم آن گویای همه چیز است و به چسبی می گویند که دو طرف آن خاصیت چسبندگی دارد و برخی از آنها در مقابل فشار، دما و آب مقاوم هستند. از چسب دو طرفه بر روی سطوح صافی که هیچ بلندی نداشته باشند و کاملا صاف باشند مورد استفاده قرار می گیرند و بسته به اینکه جنس سطح چه باشد، چه مدت زمانی باید دو سطح به یکدیگر متصل باشند و شرایط محیطی چگونه هست، نوع آن متفاوت است.
در خرید چسب دو طرفه باید نکاتی را در نظر بگیرید تا به اشتباه نوع نامناسب را خریداری نکنید به عنوان مثال نباید تصور کنید چسب دو طرفه مخصوص موزاییک برای پارچه نیز مناسب است. لذا به کمک این مقاله خواهید توانست با آگاهی کامل نسبت به آن به خرید بپردازید.

 

چسب دو طرفه چه کاربردی دارد ؟

قبل از خرید چسب دو طرفه بهتر است به طور کامل با کاربردها و موارد استفاده ی آن آشنایی داشته باشید ، این چسب جزو پرکاربرد ترین چسب های صعنتی به حساب می‌آید که موارد استفاده ی زیادی دارد و در انواع مختلفی هستند و در بخش های مختلف صعنتی مورد استفاده قرار میگیرند به طوری که از چسب های دو طرفه برای تولید بسیاری از قطعات الکترونیکی ، اتومبیل ، کیف و کفش ، لباس و… از این چسب بهره می برند.                  به عنوان مثال چسب های دو طرفه ای که مقاومت بالایی دارند برای پیوند ها و جوش دادن میخ پرچ و… استفاده می شوند چرا که استفاده از میخ در برخی از جاها امکان پذیر نیست و آسیب می رساند .

البته خرید چسب دوطرفه برای مصارف خانگی نیز استفاده می شوند مثلا برای چسباندن آینه های بدون قاب دائمی از چسب های دوطرفه میتوان استفاده کرد و از بهترین ویژگی های می توان به مواردی مانند مقاومت بالا ، کنده شدن بدون هیچ گونه آسیب به سطح و عدم تغییر شکل با دمای محیط اشاره کرد ، همچین برای خرید چسب دو طرفه باید به مورد استفاده ی خود دقت کنید و قیمت چسب دوطرفه نیز به همین موضوع و مارک آن بستگی دارد.

نکاتی که باید برای خرید چسب دو طرفه بدانیم

همانطور که گفتیم چسب دو طرفه کاربردهای زیادی دارد و یکی از دلایل بسیار مهمی که سبب می شود هنگام خرید آن نکات لازم را رعایت کنیم نیز همین موضوع است. با ما همراه باشید.
1- ویژگی های سطح مورد نظر:
قطعا چسب دو طرفه خریداری می کنید تا دو سطح مختلف یا با ویژگی های یکسان را به یکدیگر برای مدت زمانی معین بچسبانید لذا حتما باید ویژگی های این سطوح را بشناسید و متناسب با آن انتخاب کنید. به عنوان مثال به هر میزان که سطح مورد نظر صاف تر و نرم تر باشد مانند سطوح شیشه ای، آلومینیومی و pvc، به همان میزان نیز باید چسب دو طرفه نازک تر باشد و برعکس به هر میزان که سطح ناهموارتر باشد مانند سطوح چوبی، سیمانی، آجری و گچی، چسب نیز باید ضخیم تر باشد.
2- انرژی سطح:
این مقوله مقداری تخصصی است اما به گونه ای برای شما بیان می کنیم که قابل درک باشد. همه ی سطوح ویژگی به نام انرژی سطح دارند. به عنوان مثال سطوحی مانند شیشه ای، کاشی لعابدار و فلزات لخت، انرژی سطح بسیار بالایی دارند و در نتیجه چسب خیلی خوب روی آنها عمل می کند در مقابل سطوح پلاستیکی مانند پلی پروپیلن و پلی اتیلن و فلزاتی مانند سیلیکون خیلی ضعیف هستند و خرید چسب دو طرفه برای آن مناسب نیست.
همچنین توجه داشته باشید که اگر روی سطح شما پرداخت انجام شده باشد مانند سطحی که بر روی آن رنگ خورده است، قدرت چسبندگی چسب دو طرفه بر روی آن ضعیف خواهد بود و به مرور پوسته پوسته خواهد شد.

خرید چسب دو طرفه متناسب با سطوح و فاکتورهای مختلف

3- شرایط محیطی:
قطعا یکی از فاکتورهایی که حتما باید موقع خرید چسب دو طرفه رعایت کنید در نظر گرفتن شرایط محیطی است. به عنوان مثال اگر محیط کاری و یا محل استفاده از این چسب در دمای بسیار پایین است، نوع معمولی آن اتصال بسیار ضعیفی خواهد داشت و حتما باید متناسب با شرایط سخت و سرد دمایی باشد. همین امر برای دماهای بالا نیز صادق است.
از طرف دیگر اگر سطوحی که مد نظر قرار داده ایم در معرض آب یا تابش شدید uv هستند و یا رطوبت زیادی با آن در تماس خواهد بود حتما چسب دو طرفه نیز باید مقاوم به این فاکتورها باشد که خوشبختانه انواع مقاوم آن در بازار موجود می باشند.
همانطور که مشاهده نمودید 3 فاکتور بسیار اساسی هنگام خرید چسب دو طرفه را مطرح نمودیم ضمن اینکه باید از خود سؤالات دیگری نیز بپرسید مثلا: تا چه مدت این سطوح به هم متصل خواهند ماند، آیا نیاز پیدا خواهیم کرد چسب را پس از مدتی جدا کنیم به صورتی که هیچ اثری از آن باقی نماند، چه پهنایی از آن نیاز است و غیره.